fbpx
Przemiany dzięki medytacji

Regularna medytacja prowadzi do trwałych przemian w mózgu i ciele. Do takich wniosków doszli wybitni psychologowie Daniel Goleman i Richard Davidson w toku 30 lat badań (sami również praktykują medytację). Wnioski zawarli w swojej książce1.

Wystarczy zacząć od dwóch minut dziennie!2

Ważne aby regularnie, w miarę możliwości, stopniowo wydłużać czas.

Co to jest Uważność?

Uważność – Mindfulness jest to skupienie lub skoncentrowanie się na oddechu lub innej czynności, przedmiocie – w danym momencie, obserwując i nie osądzając.

Gdy zauważamy że nasze myśli już są gdzie indziej a nie na danym przedmiocie lub oddechu, to właśnie nazywamy uważnością.

wtedy spokojnie postarajmy się wrócić do tematu medytacji.

Co to oznacza, że medytacja może spowodować trwałą przemianę? Zamiast silnie negatywnych uczuć takie jak gniew lub agresja powstają uczucia pozytywne takie jak radość, dobroć, współczucie i równowaga. Codzienne praktykowanie uważności procentuje trwałą przemianą osobowości. Taka gimnastyka umysłu jak medytacja – może spowodować zmiany w naszym mózgu. Dzięki obserwacji oddechu kontakt z ciałem staje się lepszy, pozwala to niemal automatycznie rozpoznawać reakcje ciała na bodźce zewnętrzne wywołujące stres czy zdenerwowanie dzięki czemu łatwiej jest zarządzać emocjami w sposób pozwalający uniknąć niepotrzebnych konsekwencji.

Zaczęłam medytować jakiś 3 lata temu za namową męża. Na początku nie mogłam się przekonać do medytacji. Wydało mi się to nienaturalne. Jak wysiedzieć 5, 10 czy więcej minut w spokoju bez ruchu? Podchodziłam kilkakrotnie i rezygnowałam. Któregoś razu doświadczyłam jednak jakiegoś nieziemskiego spokoju, akurat wtedy tego bardzo potrzebowałam. I co? Chyba mnie olśniło, moja podświadomość powiedziała mi, tak to jest to. To jest bardzo wartościowe i cenne w naszym stresującym i zabieganym życiu. Usiąść i nic nie robić przez chwilę, wyciszyć się, zadając sobie pytanie – Co jest dla mnie ważne? Dokąd zmierzam?

Staram się dążyć do regularności w medytacji, gdyż wtedy efekty są szczególnie odczuwane – pozytywne zmiany w naszym mózgu, ciele i myśleniu. Czasami zapraszam do medytacji także moich 8 i 2 letnich synów choć to dopiero wyzwanie (mimo wszystko obaj często reagują z zaciekawieniem). Stwierdziłam że warto zachęcić dzieci do medytacji od najmłodszych lat. Ich mózgi dopiero się kształtują, wchłaniają jak gąbka wszystko co im damy i pokażemy. Obserwują nas oraz naśladują nasze postawy więc warto to wykorzystać i wyrabiać nawyki. Pracuję zatem nad tym, żeby wyrobić sobie nawyk regularnej medytacji. Idzie mi coraz lepiej. Najważniejsze aby na spokojnie i małymi krokami.

O tym jakie zmiany w mózgu następują w konsekwencji regularnej medytacji – niebawem w kolejnej części.

  1. Daniel Goleman, Richard Davidson: Trwała przemiana – Co nauka mówi o tym, jak medytacja zmienia twoje ciało i umysł?
  2. Chad Meng Tan: Poszukaj w sobie. Zaskakujący sposób na sukces i szczęście (oraz pokój na świecie)