fbpx
Trwała przemiana

tu część pierwsza artykułu: Przemiany dzięki medytacji

Stwórz wsparcie dla realizacji swoich celów

W obecnych czasach pojawiła się moda granicząca z obsesją na dbanie o ciało. Skoro potrafimy o nie zadbać i świetnie nam to wychodzi, to także możemy zadbać o mózg. Ćwiczymy aby wyrobić sobie piękną sylwetkę i mięśnie. Nasz niesamowity mózg jest jak mięsień. Warto również dbać i trenować nasz mózg. Dzięki medytacji, będziemy mogli utrzymać mózg w długoletniej sprawności jak nasze ciało. Zdrowe ciało i umysł to również ogromne wsparcie w realizacji stawianych sobie życiowych celów.

Na początku nic się nie pojawia. Na środku nic nie pozostaje. Na końcu nic nie znika

Jetsun Milarepa – poeta, jogin, mędrzec tybetański.

W toku 30 lat badań Daniel Goleman i Richard Davidson wyróżnili cztery główne kanały neuronalne w których następuje zmiana dzięki regularnej praktyce:

  1. Kanał w mózgu odpowiedzialny za stres – produkujący hormon steroidowy – kortyzol
  2. Kanały w mózgu odpowiedzialne są za empatię i współczucie
  3. Kanały w mózgu odpowiedzialne za uwagę i koncentrację
  4. Kanał w mózgu odpowiedzialny za poczucie własnego ”ja”

Gdy uważność będzie praktykowana codziennie – z czasem zaczną się rozwijać i   zmieniać te 4 neuronalne kanały w naszym umyśle. W efekcie wspieramy zdrowy umysł i zdrowe ciało.

Co się dzieje z mózgiem osoby medytującej? Badania S. Lazar (2005) dowodzą, że osoby które medytują zwiększa się grubość głównych obszarów mózgu w porównaniu z osobami które nie medytują.

Kolejne korzyści z praktyki medytacji zauważono u osób starszych gdzie zbadano na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles (UCLA), że medytacja hamuje naturalne kurczenie się mózgu z wiekiem. Na przykład porównując osoby, które nie medytują w wieku 50 lat z osobami w tym samym wieku posiadających spore doświadczenie medytacyjne, ich mózgi były średnio “młodsze” o 7,5 roku.

W badaniach wspomniano o najpopularniejszych (po skupieniu na oddechu) metodach uważności:

Medytacja współczucia – stymuluje zakres mózgu, który odpowiada za pozytywne uczucia i miłość oraz za ból i cierpienie. Na przykład regularnie medytując będziemy bardziej wytrzymali na stresowe sytuacje życiowe związane z chorobą i cierpieniem.

Medytacja miłującej dobroci – zaczyna oddziaływać na nasz mózg już po 8 godzinach praktyki, a po 16 godzinach słabną najbardziej oporne uprzedzenia. Czym większa praktyka, tym mocniejsze wytwarzają się współczujące mechanizmy postępowania oraz dynamiczność mózgu. Moc takich ekspresowych rezultatów mówi nam, że człowiek jest stworzony do dobroci.

Jakie korzyści daje doświadczenie w medytacji?

Korzyści te mogą już pojawiać się nawet po pierwszych godzinach, dniach i tygodniach praktykowania.

  1. Mózg osoby początkującej przejawiają mniejszą reaktywność na stres ciała migdałowatego.
  2. Wzmocnienie koncentracji następuje po 2 tygodniach praktyki medytowania.
  3. Praktykowanie medytacji współczucia przynosi nam efekt taki, że jesteśmy bardziej empatyczni i chętni aby pomóc drugiej osobie.
  4. Biomarkery, które mierzą stany zapalne w naszym organizmie zaczynają obniżać się już po trzydziestu godzinach medytacji. Aby móc dłużej doświadczać korzyści kluczowa jest systematyczność.
  5. Medytując intensywnie przez cały dzień wzrasta nam odporność w całym organizmie.

Podziel się swoimi doświadczeniami, przemyśleniami lub pytaniami dotyczącymi medytacji.