fbpx
Jak być zwinnym emocjonalnie?

Ten artykuł pomoże ci:

 • poznać lepiej siebie i swoje emocje,
 • uczyć się je akceptować,
 • nie walczyć z nimi aby iść do przodu i rozwijać się.

ang. emotional agility – słowo “agile” nie ma bezpośredniego odpowiednika w j. polskim – można je tłumaczyć jako zwinność, sprawność, elastyczność

Bycie sprawnym emocjonalnie – oznacza być w harmonii ze swoimi myślami i uczuciami, tak by w każdej sytuacji móc elastycznie reagować – w rezultacie zyskujemy dobre samopoczucie, zdrowie i sukces.

Ważne jest aby odpuszczać, świadomie i spokojnie działać – to ty masz wpływ na to, jak zareagujesz na zewnętrzne bodźce.

Psycholożka Susan David w swojej książce “Sprawność emocjonalna” dzieli się swoimi wnioskami i doświadczeniem z wieloletnich badań.

Dowody z tych badań pokazują, że emocjonalne zafiksowanie się bardzo nam szkodzi. Związane jest to z tym, że mocno się trzymamy swoich myśli, odczuć i zachowań. Takie stany emocjonalne mogą powodować depresję, lęki oraz inne zaburzenia psychiczne.

Autorka opisuje w swojej pracy naukowej jak często się łapiemy na haczyk, reagując w sposób szkodliwy dla siebie lub otoczenia. Przez to sami siebie ograniczamy i nie możemy się rozwijać.

Za każdym razem kiedy reagujesz odruchowo i sztywno, wisisz na haczyku, jesteś zafiksowany. 

Kto tu rządzi – myśl czy myślący?

Cztery najczęstsze haki wg Susan David:

 1. Obarczające myśli
  Jak często zdarza ci się, że w sytuacji w której popełniłeś błąd zaczynasz obarczać siebie negatywnymi myślami? W takim podejściu nie ma miejsca między bodźcem a reakcją – aby dokonać właściwego wyboru. Od ciebie zależy jaką podejmiesz decyzję. 
 2. Umysł małpy
  jest to określenie pożyczone z medytacji. Nawiązuje ono do niekontrolowanej wewnętrznej gadaniny, która przeskakuje z wątku na wątek, jak małpa z gałęzi na gałąź. Umysł małpy nam nie służy. Działa on tak: że włącza się myślenie negatywne, panika i dramatyzowanie. Jeżeli na to się łapiesz, to tracisz swoją energię i czas. A to nas oddala od bycia tu i teraz i wtedy zapominamy co jest dla nas ważne.
 3. Przestarzałe podejścia
  Jeżeli chcesz być sprawnym emocjonalnie, potrzebujesz zmienić sposób myślenie, zachowanie i nastawienie do życia. A także ważne jest aby być elastycznym, będzie ci łatwiej adaptować się do nowych i zmiennych sytuacji życiowych.
 4. Źle pojęta racja
  Bardzo często w różnych sytuacjach, trzymamy się kurczowo tego, że to my mamy rację a następnie się na tym fiksujemy.

Potrzebujemy zmodyfikować stare metody postępowania na nowe. Kiedy otwieramy się na “umysł początkującego”, wtedy przychodzą nam najlepsze koncepcję i wizję działania. I to jest fundamentem sprawności emocjonalnej.

Według Susan David warto się przyjrzeć kilku ważnym aspektom naszej postawy, kiedy borykamy się z trudnymi emocjami i sytuacjami.

Wieloletnie badania psychologiczne autorki pokazują, że ilość trudnych doświadczeń wywołujących smutek, żal, zamartwianie się pozostaje bez związku z poziomem satysfakcji życiowej. Liczy się to co zrobimy z tymi trudnymi doświadczeniami. Czy zostawimy te emocje nieprzepracowane? Będziemy je dusić w sobie lub rozpamiętywać  pozwalając, by w życiu kierowały one naszym zachowaniem, czy staniemy naprzeciw nich z wrażliwością, zainteresowaniem i akceptacją?

15 wskazówek, które pomogą ci być sprawnym emocjonalnie

 • Samoakceptacja jest ważna jeżeli chcesz osiągnąć sukces. Po prostu popracuj nad tym, żeby zaakceptować braki, wady i niedoskonałości swojej osobowości i idź dalej. 
 • Współczuj sobie, bez tego nie pójdziesz dalej. 
 • Współczucie da ci swobodę i wolność w byciu kreatywnym, zobaczenie siebie w innej perspektywie, w podejmowaniu ryzyka i w  popełnianiu błędów. 
 • Nie porównuj się z innymi. Każdy jest inny. Ty nigdy nie będziesz nim a on tobą. Kiedy to robisz łapiesz się na haczyk rywalizacji aby podnieść sobie poczucie własnej wartości, a to odrywa od głównego celu.
 • Wybór gotowości. Gdy jesteś sprawny emocjonalnie, nie marnujesz energii na walkę ze swoimi impulsami. Po prostu dokonujesz wyboru aby skupić się na tym co jest dla ciebie ważne.
 • Pytania, które warto sobie zadać, kiedy chcemy poznać co dana emocja nam chce przekazać:
  • Jaki jest cel emocji?
  • Co ci mówi ta emocja? Co ci uświadamia?
  • Co jest skryte pod tym smutkiem, frustracją czy radością?
 • Zrób krok w bok. Pomoże ci to w tym zastosowanie kilka ciekawych metod sprawdzonych naukowo:
 • Metoda pisania wg Pennebaker, która polega na tym aby pisać przez 20 minut cokolwiek co ci przeszkadza, denerwuje, dokucza wszystkie twoje emocje, które cię niepokoją i tak spróbuj przez 3 dni. Pomoże ci to wytworzyć dystans między myślącym a myślą, czującym a uczuciem. Dzięki temu zyskasz nową perspektywę, zerwiesz się z haczyka i pójdziesz dalej.
 • Myśl procesualnie. Wizualizuj. Miej wizje siebie za 5, 10 lat jakim chcesz być? Co chcesz osiągnąć?
 • Praktykuj techniki uważności. One wzmacniają pracę mózgu, co zapobiega rozproszeniu. Poprawiają zdrowie, nastrój,pamięć, koncentrację, rozwija kreatywność, a także relacje partnerskie. Dzięki uważności możemy zwiększyć swoją elastyczność i spostrzegawczość. 
 • Śmiej się. Humor pomoże ci spojrzeć z dystansem na obecną sytuację i zobaczyć nowe możliwości.
 • Zmień punkt widzenia. Spróbuj zobaczyć swoją trudność z pozycji kogoś innego – np. twojego lekarza, przyjaciela czy nawet psa.
 • Nazwij to po imieniu. Zawsze kiedy fiksujesz się na jakieś myśli czy emocji. Nazwij to czym jest? Na przykład myśl jest tylko myślą a emocja jest tylko emocją. 
 • Zwracaj się do siebie w trzeciej osobie. Ta koncepcja pomoże ci, uświadomić jak reagujesz na dany bodziec oraz wyjść poza swój schemat myślenia.
 • Pójdź za swoim dlaczego. Pójdź za swoimi wartościami, które bardzo cenisz i mogą dać ci poczucie spełnienie, sensu i satysfakcji. Jeżeli jesteś świadom swoich wartości, które wyznajesz, nie potrzebujesz się porównywać się z innymi, natomiast skupiasz na sobie i na tym co jest ważne, na osiąganiu swojego sukcesu.
 • Idź do przodu drobnymi kroczkami. Zmiana jest długim procesem. Zacznij zmieniać i pracować małymi krokami nad swoim życiem, podejściem, nastawieniem i nawykami. Wizualizuj, wyobraź swoją przyszłość, bądź świadom swojego tu i teraz.
 • Wejdź w głąb siebie i przyjrzy się swoim emocjom. Pomogą ci w tym pytania:
  • Co zrobiłem/ła ostatnio takiego, czego się obawiałem/ła?
  • Kiedy ostatnio spróbowałem czegoś, co skończyło się niepowodzeniem?

Jeżeli chcesz być sprawnym emocjonalnie potrzebujesz z determinacją iść do przodu, odkryć ważne dla siebie wartości i radzić sobie z porażkami, wychodzić ze strefy komfortu, eksperymentować, ryzykować, być ciekawym nowych doświadczeń, wyznaczyć ambitne i osiągalne cele, które ty chcesz i które są dla ciebie ważne.